co zabrać na spacer z noworodkiem-niemowlakiem - torbydlamam.pl

Jak przygotować się do spaceru z noworodkiem? Co zabrać na spacer z niemowlakiem?

Spacery z dzieckiem to nie tylko przyjemność i miłe spędzenie czasu, ale także czuwanie, bycie gotowym na wszystko oraz myślenie o jeden krok naprzód. A to wszystko, aby zapewnić naszemu noworodkowi bądź niemowlęciu bezpieczeństwo oraz komfort, tak ważne dla każdego, nie tylko dla dziecka.

Jednak zanim nastanie chwila miłego spacerowania po parku lub ulicami miasta musimy się do tego dobrze i odpowiednio przygotować. Niestety, ale wychodząc pospacerować będziemy mogli poczuć się trochę jak na walizkach, ponieważ przedmiotów koniecznych do opieki nad dzieckiem, które musimy ze sobą zabrać jest dość dużo.

Jak przygotować się do spaceru z noworodkiem lub niemowlakiem? Co spakować do torby na spacer?

Na te i inne pytania dotyczące spacerowania z dzieckiem odpowiedzi znajdziecie w poniższym tekście.

Jak długo powinien trwać spacer z dzieckiem?

Jeśli jest to nasz pierwszy spacer z noworodkiem to nie powinien on być dłuższy niż około 30 do 40 minut. Jednak czas ten może różnić się w zależności od pory roku. Długość trwania spacerów będzie się też stopniowo wydłużać wraz z wiekiem dziecka.

Jednak warto przyjąć pewne normy. Z tego powodu zaleca się, aby spacer zimą trwał maksymalnie jedną godzinę. Latem za to czas ten znacznie się wydłuży do nawet trzech godzin.

co zabrać na spacer z noworodkiem-niemowlakiem - torbydlamam.pl
Jak często zabierać dziecko na spacer? Ile czasu powinniśmy spędzać z maleństwem na zewnątrz?

W jakich godzinach najlepiej wybierać się na spacery?

Oprócz pory roku znaczenie ma też godzina w jakiej odbywać będzie się spacer. Latem najlepiej spacerować wczesnym rankiem lub w godzinach popołudniowych. Niemowlak nie odczuje wtedy panującego na zewnątrz upału.

Dla uściślenia, godziny w jakich powinien odbywać się spacer rankiem to od 8 do 10. Natomiast, gdy mowa o godzinach popołudniowych to najlepszym wyborem będzie spacer od godziny 16 do 18.

Zimą z kolei najlepiej spacerować wtedy, gdy jest najcieplej, czyli od około godziny 11 do 14 popołudniu.

Jak często wychodzić na spacery z niemowlęciem?

Niezależnie od tego, czy mowa o noworodku czy o niemowlęciu, dziecko powinno spędzać czas na dworze tak często jak to tylko możliwe, czyli najlepiej codziennie. W praktyce oznacza to, że w ciągu jednego dnia możemy spacerować z dzieckiem nawet 3 razy. Jednak przyznać trzeba, że zależy to od wielu czynników, jak warunki atmosferyczne czy rozkład dnia rodziców.

Gdzie spacerować z dzieckiem?

Nie wybierajmy miejsc tłocznych i bardzo głośnych. Szczególnie jeśli udajemy się pierwszy raz na spacer z noworodkiem. Warto przyzwyczajać dziecko stopniowo do panującego wokół chaosu. Gdy już to osiągniemy możemy spokojnie udawać się z niemowlakiem na zakupy czy nawet duże imprezy rodzinne.

W jakich sytuacjach zrezygnować ze spacerowania z dzieckiem?

W niektórych momentach lepiej jest zrezygnować ze spacerowania z niemowlęciem. Należy tak uczynić, gdy na zewnątrz panują niesprzyjające warunki, jak silny wiatr, deszcz lub mróz powyżej -10 stopni Celsjusza. Nie porywajmy się na spacer również, gdy dziecko bądź my sami jesteśmy chorzy czy przeziębieni.

co zabrać na spacer z noworodkiem-niemowlakiem - torbydlamam.pl
Jakie rzeczy warto mieć przy sobie w czasie spaceru z małym dzieckiem?

Co zabrać na spacer z noworodkiem lub niemowlakiem?

Jak wspomnieliśmy na samym początku, spacer z małym dzieckiem to wyzwanie pod względem spakowania i przygotowania maluszka do wielkiej (dla niego) wyprawy. Oczywistym jest, że ubiór dziecka należy dostosować do panujących na zewnątrz warunków pogodowych. Najlepszym rozwiązaniem jest ubieranie dziecka na tak zwaną cebulkę.

Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy zabierać dodatkowych okryć czy ubranek na spacer. Zawsze istnieje ryzyko, że dziecko się pobrudzi lub przecieknie mu pielucha. Lepiej w takiej sytuacji mieć coś awaryjnego niż głowić się co zrobić.

Oprócz powyższych na spacer z noworodkiem lub niemowlęciem warto zabrać rzeczy takie jak:

  • pieluchy – zazwyczaj zalecana liczba to 2 do 3 pieluch, jednak ilość ta zależna jest również od tego z jaką częstotliwością maluch wymaga przewijania, a także tego na jak długi spacer się wybraliśmy, nie ma przecież potrzeby, aby na 15 minutowy spacerek zabierać ze sobą aż 3 pieluszki,
  • chusteczki nawilżane/ chusteczki higieniczne – przydadzą się nie tylko maluchowi, ale także nam, sprawdzą się idealnie do wytarcia twarzy i pupy bądź oczyszczenia rąk zmianie pieluchy lub przed nakarmieniem niemowlęcia,
  • torebki foliowe – będą przydatne jeśli w pobliżu nie będzie żadnego kosza, do którego można by wyrzucić zużytą pieluszkę, pomogą również w uniknięciu małej katastrofy w torebce, gdy będziemy zmuszeni schować do niej przemoczone ubranko dziecka,
  • podkład do przewijania – pozwoli nam to na przewinięcie dziecka w higienicznych warunkach oraz pomoże w zachowaniu porządku w miejscu przewijania, podkład do przewijania sprawdzi się również jako wyściółka w wózku, ponieważ nie dopuści on do przesiąknięcia materiałów, z którego została wykonana gondola,
  • smoczek – najlepiej zabrać ze sobą dwa smoczki, jeden to ten używany przez dziecko, a drugi to zapasowy, w razie, gdy ten pierwszy się ubrudzi nie musimy szukać sposobu na oczyszczenie go, ale po prostu wręczyć maleństwu zapasowy egzemplarz,
  • butelka z mlekiem – jest to rozwiązanie zarówno dla mam karmiących dzieci butelką, jak i tych piersią, w przypadku, gdy mama nie chce karmić w miejscu publicznym warto odciągnąć pokarm do butelki będąc jeszcze w domu, a potem spakować ją do torby termicznej, aby zbyt szybko nie straciło swojej temperatury,
  • krem – wykorzystać będziemy mogli go jako krem do pupy dziecka przy przewijaniu go bądź jako krem ochronny do twarzy, który zabezpieczy wrażliwą i delikatną skórę malucha przed chłodnym wiatrem, możemy korzystać również z kremów z filtrem UV, jednak musimy upewnić się, że wybrany przez nas krem może być stosowany u niemowląt.

Ponadto, przydatna może okazać się pieluszka z tetry, którą osłonimy się w trakcie karmienia piersią bądź ulubiona zabawka maleństwa, która ukoi jego skołatane nerwy, gdy zacznie płakać. Nie należy zapominać również o odpowiednim przygotowaniu się do zmiennej pogody. W tym celu warto mieć przy sobie folię przeciwdeszczową na wózek dziecięcy czy parasolkę przeciwsłoneczną.

Co powinna zabrać dla siebie mama?

Szykując się na wyprawę z dzieckiem nie możemy zapominać o nas samych. Spacer to również czas dla nas i szansa na odprężenie się i złapanie chwili oddechu. Dlatego też weźmy dla siebie wodę mineralną lub sok, coś do jedzenia, a także książkę bądź gazetę.

Z akcesoriów potrzebnych pod względem rodzicielstwa, mamy karmiące piersią powinny pamiętać o wkładkach laktacyjnych, jednak nie jest to rzecz obowiązkowa. Chęć korzystania z wkładek zostawiamy do decyzji mamom. Warto też zabrać ze sobą ciepły sweter, bluzę lub kurtkę. Mogą się one przydać nawet latem, ponieważ pogoda lubi być zmienna.

Zastanawiacie się co znajduje się w torbach u innych mam?

Zobaczcie, więc jak do spaceru przygotowuje się mama niemowlaka:

A jak wyglądają Wasze przygotowania do spaceru z maluszkiem?

Dajcie znać w komentarzach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *